14: ZA STUDENA LISOVANÁ ŠŤÁVA A SMOOTHIES VE VANCOUVERU – Krásná Britská Kolumbie

Lisovaná šťávaAhoj, dneska přicházím s tématem za studena lisovaná šťáva. Pracovala jsem jako asistentka výroby za studena lisovaných džusů ve Vancouveru, kde žijeme s Danielem od března roku 2014(Rawoman Andrea), měla jsem příležitost se mnoho věcí naučit a dozvědět se o tomto způsobu získávání čerstvé šťávy z ovoce, zeleniny a dokonce i z bylinek. Výroba džusů nebo spíše samotný proces získávání šťávy probíhá za studena pomocí lisování. Pojďme se podívat, co znamená pojem za studena lisovaná šťáva a jaké výhody nám přináší?

Výhody za studena lisované šťávyLisovaná šťáva
Za studena lisovaný džus obsahuje mnohem více vitamínů, minerálů a enzymů než jakýkoliv jiný způsob výroby džusů. Je zachována přírodní chuť ovoce a zeleniny, což dělá džus mnohem lahodnější a není potřeba přidávat žádný cukr, barviva či chemikálie! Tak jak je tomu v obchodních řetězcích, kde běžně vidíme v regálech krabice s názvem „100 % džus”. V podstatě Lisovaná šťávatento nápis nemá žádnou vypovídací schopnost, protože potravinovým společnostem je dovoleno používat název 100% i přesto, že jejich džusy obsahují aroma nebo konzervační látky. Konzumací těchto džusů žádných příznivých účinků pro své tělo nedosáhneme, naopak svému zdraví škodíme. Jak vlastně za studena lisované džusy vznikají. Výroba za studena lisované šťávy probíhá rozdrcením ovoce a zeleniny na jemnou kaši, která je následně vylisována. Při tomto procesu se všechny důležité živiny dostávají z buničiny do džusu. Další obrovskou výhodnou za studena lisované šťávy je delší trvanlivost než z odstředivých nebo pomalých odšťavňovačů. Za studena lisované džusy jsou mé nejoblíbenější. Během sedmi měsíců, kdy žiji ve městě Vancouver, jsem provedla průzkum a nyní s přesností vím, kde si mohu takový džus koupit. Mým velkým favoritem ve Vancouveru se stala společnost The Juice Truck.

Lisovaná šťáva

The Juice Truck
Tato společnost mě oslovila svou vtipností, originalitou, kreativitou a kvalitou. Dle jejich internetových stránek (www.thejuicetruck.ca) jsou první společností ve Vancouveru, která přišla na trh se za studena lisovanou šťávou v roce 2011. Kamión s veselou partou lidí najdete na rohu ulice Water a Abbott v části Gastown. Ano, čtete dobře! Kamión! Tento jídelní kamión růžové barvy nemůžete minout. U otevřeného okénka si můžete objednat za studena lisované džusy, smoothies a několik málo jiných produktů. Zakladatelem brilantního podnikatelského nápadu je ZACH BERMAN a RYAN SLATER.

Jak jsme objevili The Juice Truck
The Juice truck jsme objevili v létě. Přesně ve správnou dobu. Jednou jsme se vraceli domů z pláže a všimli jsme si růžového kamiónu uprostřed centra Vancouveru, kolem dokola se hemžilo spousta lidí. Co se to tam děje? Museli jsme se jít podívat. Jaké milé překvapení. Za studena lisované džusy a smoothies. Kdo by odolal v takovém krásném počasí? Při naší první návštěvě The Juice Truck jsme se seznámili se slečnou, která nám připravovala džusy a dozvěděli jsme se, že dokonce její rodina pochází z Česka a ona sama Českou republiku navštívila. Předvedla nám i pár základních vět v češtině, které se naučila. Např.: „Jdeš na pivo?” a ještě jednu hlášku, kterou raději nebudu prezentovat, protože jak už to tak bývá, většinou se rádi učíme sprostá slova v cizím jazyce. Také jsme se dozvěděli, že používají odšťavňovače, které vynalezl Dr. Norman Walker s názvem Norwalk Cold Press Juicer. Tento odšťavňovač stále vyrábí nejkvalitnější šťávu i přesto, že je již 80 let starý. Byl vynalezen v roce 1930 a jeho design se od té doby vůbec nezměnil. The Juice Truck team je přístupný ke sdílení informací, příběhů a jejich produktů. Díky jejich přístupu, víme to nich docela dost. Mají velice zajímavé recepty džusů a smoothies. Kombinace jsou ojedinělé a velice lahodné.

Co jsme prozatím ochutnaliLisovaná šťáva
Z džusů jsme ochutnali Zelený, Mrkvovo-jablečný, Aloe zelený, který mě překvapil svou vyváženou kombinací exotických chutí – Lisovaná šťávaananas, pomeranč, špenát, máta, citron, kokosová voda a aloe vera. Z nabídky smoothies jsme ochutnali: Skoro Čokoládový, Borůvková Matcha, Avokádo-ananasový. Jeden byl lepší než druhý! Ale jak už jsem zmiňovala ve svém předchozím příběhu (Narozeninová (vegan) zmrzlina), já i Daniel jsme čokoládomilci a tak musím přiznat, že smoothie Skoro Čokoládový nás dostal do jiné dimenze! Mňam! Kombinace datlí, mandlového másla, raw kakaového prášku, raw maca prášku a mandlového mléka vytvoří lahodně krémovou směs! Dokonale hustá konzistence!

Bohužel nemůžeme navštěvovat The Juice Truck tak často jako bychom chtěli, protože bydlíme v North Vancouveru, ale při každé návštěvě Downtownu si dopředu naplánujeme náš program tak, abychom se stavili na skvělý džus a nebo smoothie. Dokonce jsme na džus do The Juice Truck pozvali Danielovu mamku, která nás přijela navštívit z České republiky společně s kamarádkou. Na džusech si moc pochutnaly a poznaly blahodárné účinky čerstvé šťávy i přestože, nepijí čerstvě vymačkanou šťávu denně. Kromě The Juice Truck je možné navštívit také kavárnu, která se nachází na 28 W 5th Avenue in Vancouver. Zde je možné si zakoupit čerstvý za studena lisovaný džus, také v láhvi, lehký a zdravý oběd, salát nebo svačinu. Dále je možné si objednat očistnou kůru, která může být 3 denní, 5 denní nebo 7 denní. Jak můžete vidět sami, The Juice Truck dosahuje velkého úspěchu a stále pracuje na nových projektech. Těším se na další návštěvu!

Comments

Komentáře

About Author

Rawoman - Andrea