23: PROČ ZÁLEŽÍ NA PŮVODU POTRAVIN A PROČ JE ORGANIC / BIO OPRAVDU DŮLEŽITÉ?

ORGANIC / BIO Buď v klidu a kup si Organic / Bio.

“Buď v klidu a kup si Organic / Bio.” Toto tvrzení postačí pro všechny, co nechtějí trávit čas čtením tohoto článku. Jednoduše řečeno, pokud chceš chránit své tělo, udělat pro sebe to nejlepší a zachovat si zdravou kondici tak vol Organic / Bio. * Pokud bys chtěl vědět víc o této problematice a zjistit proč je tak důležité vědět co opravdu jíš a co jde do tvého těla, tak čti dále.

Proč záleží, jestli je produkt Bio / Organic?
Lidé se často ptají, proč bych se měl starat o to, jestli jím Organic / Bio potraviny nebo ne. Nevěří tomu. Hlavně starší generace (rodiče, prarodiče a podobně…) tvrdí, že vyrostly bez pomocí Organic / Bio potravin a nikdy se nestarali o to, jestli se jedná o Organic / Bio či nikoli. Byli celý život zdraví, všechny zuby jim narostly, všechny orgány mají pohromadě, vychovali 1,2,3, nebo 4 děti a tak dále…:-) tak proč vlastně Bio / Organic? Mezi námi, oni si ale také hráli na zahradě a ne na iPadu, oni také jezdili na koních a ne v autech, kromě toho trávili také 80% svého času na polích nebo venku a ne v kanceláři nebo doma, nemyslíte? Na tom není nic špatného, protože jde o přirozený vývoj a přece každá doba má své pro a proti. Chtěl bych tímto pouze zdůraznit, že doba se prostě změnila.

Nežijeme v pohádkách a asi víte, že společnosti a farmáři využívají čím dál tím více pesticidů a chemikálií, které mohou podpořit lepší nebo rychlejší pěstování produktů. Nejhorší formou znehodnocení potravin je pak užití genetické modifikace (GMO), která může zajistit dlouhověkost či krásnější vzhled produktů. V současnosti se tedy můžeme setkat s produkty Organic / Bio, což je produkt, který není na jednu stranu GMO a na druhou stranu nebyl ovlivněn chemikáliemi nebo pesticity, případně jen ve velice malém množstv. Dále tu máme konvenční potraviny, které nejsou jednak Organic / Bio a také nebyly geneticky modifikované. V poslední řadě tu máme konvenční potraviny, které nejsou Organic / Bio a navíc jsou ještě geneticky modifikované. Co to jsou vlastně geneticky modifikované potraviny? Pokusím se to jednoduše vysvětlit na dvou příkladech. Například u rajčat a kukuřice. K tomu, aby rajčata byla mrazuvzdorná a vydržela déle, jsou použity geny z arktických ryb. Pak se člověk může divit, že když je alergický na ryby, tak může dostat alergickou reakci právě i na rajčata. Mňam :-) Kukuřice má pak například 56x méně magnézia nebo 437x méně kalcia než Organic / Bio kukuřice. A mohl bych pokračovat. Jak jsem zmínil v – 05: 5 Negativ Raw Food Diety – tak právě všechny výše zmíněné faktory ovlivňují z dlouhodobého hlediska naše zdraví. A to nemluvím o tom, jakým způsobem je ovlivněna půda, následně zvířata, která se pasou nebo jak jsou ovlivněny nutriční hodnoty potravin. Další příklady rozdílů v nutričních hodnotách naleznete níže.

ORGANIC / BIO
Když bych se měl vrátit k GMO tak jen pro zajímavost existují studie a příběhy farmářů, kteří zasadili vedle sebe GMO a Organic / Bio potravinu, vypustili dobytek a počkali přes noc. Druhý den Organic / Bio potraviny byly snězené přičemž GMO potraviny byly netknuté. Zvířata prostě umí vycítit, když něco není úplně v pořádku! Mám li být upřímný, tak na základě všech zjištění v souvislosti s GMO nemohu GMO produkty označit ani jako jídlo, pro mě to je jednoduše jed.

Chápu, že konvenční potraviny jsou levnější. Ale je třeba se zamyslet nad tím za jakou cenu. Existují skrytá rizika a hrozby, daň v podobě poškození zdraví z dlouhodobého hlediska, které jsou následkem požití chemických látek. Navíc Organic / Bio potraviny obsahují až o 69% více klíčových antioxidantů než konvenční potraviny, což je obrovský rozdíl. Je pravda, že člověk nemůže ovlivnit všechno, ale vždy se může rozhodnout nebo alespoň se pokusit žít a stravovat zdravěji.

Jaké je tedy řešení?
Řešení je v podstatě velmi jednoduché. Je v původu potravin. Každý by měl vědět, jaký původ mají potraviny, které konzumuje nebo se jednoduše zaměřit na potraviny, které jsou označené jako Organic / Bio, protože právě toto označení by mělo zajistit, že produkt není na jednu stranu GMO a na druhou stranu nebyl ovlivněn chemikáliemi. V knize – Science of Skinny, od Dee McCaffrey se píše, že:’’Pokud výrobek nemá označení Organic stačí se podívat na etiketu produktu a hledat 4 nebo 5 PLU číslo. Pokud je výrobek konvenčně zpracovaný / vypěstovaný, číslo má 4 cifry (např. 4060 pro brokolici), nicméně pokud je produkt vypěstovaný organicky, číslo má 5 cifer a začíná číslem 9 (např. 94060 pro brokolici). Existuje také třetí označení PLU etikety: 5 cifer, které začínají číslem 8, což svědčí o tom, že výrobek byl geneticky modifikovaný. A právě Organic / Bio potraviny jsou potraviny, které nejsou geneticky modifikované.” V případě samotného označení Bio v rámci Evropské unie musí být potravina označena Bio logem nebo mít jeden ze tří kódů na obalu – CZ-BIO-001, CZ-BIO-002, CZ-BIO-003.

Můj oblíbený kanadský obchod v souvislosti s Organic výrobky se nazývá Organic Matters (OM). Nabízí úžasnou kvalitu za bezkonkurenční ceny.

V České republice se člověk pak může obrátit na stránky například FreshBedýnkyVitalVibe, LifefoodCountry Life a podobně.

Měl bych jíst pouze potraviny s označením Organic / Bio?
Dobrá otázka a popravdě řečeno, je to asi to nejlepší řešení. Hlavně v souvislosti, pokud jste stejně jako my na raw food, jelikož vařením se dá část chemických látek a pesticidů zneškodnit a…my nevaříme :-). My považujeme nákup vysoce kvalitních potravin za dlouhodobou investici do našeho zdraví. A pokud například trénujete tvrdě, provozujete nějaké sporty, pokud chcete ubrat na váze, chcete si zlepšit pleť nebo zkrátka chcete vidět nějaké pozitivní výsledky v jakémkoli směru, tak je třeba si stravu opravdu hlídat. Protože proč by si měl jíst konvenčně vypěstovaný špenát, který je sice levnější, ale na druhou stranu mnohem chudší na nutriční hodnoty? Například na to aby si dosáhl na stejnou hodnotu železa, která je obsažena v 100g Organic / Bio špenátu je třeba sníst až 83x 100g neorganického špenátů. Šílenost, že? Navíc v rámci konvenčního špenátu do sebe mnohdy cpeš ve stejné chvíli i pěknou porci pesticidů a chemikálií. A právě tohle je jeden z důvodů proč asi 75% všech produktů, které nakupujeme, jsou Organic / Bio. Peter Ragnar ve své knize – How To Build Muscle on a Raw Food Diet – přichází s tvrzením, že ’’tělo, které máte dnes je výsledkem toho, co jste jedli před šesti měsíci. Vědecká studie uvádí, že lidské tělo nahradí 98% molekul během jednoho roku.’’ Myslím, že tohle už stojí za zamyšlení :-)
ORGANIC / BIO Můžu si Organic / Bio dovolit?
Co se týče finanční stránky, tak vždycky existuje nějaká cesta nebo řešení jak dramaticky nezatížit rozpočet a přesto si dopřát potraviny s vysokou kvalitou. Pokud chcete pomoc s rozpočtem anebo pomoc při nejmenším rozlišit jaké potraviny by opravdu měly být Organic / Bio existuje společnost nazvaná Environmental Working Group (EWG). Tato organizace přišla s nápadem vytvořit tak zvaného “průvodce nakupujících“ – Dirty Dozen a Clean Fifteen. Lámal jsem si hlavu s překladem, ale nic konstruktivního jsem nevymyslel, tak pro toho kdo ocení český překlad, tak se zkrátka jedná o Tucet Znečištěných a Čistých Patnáct :-) Můžete si stáhnout pdf soubor přímo z webu nebo si stáhnout mobilní aplikaci, která vám bude vždy po ruce. V Kanadě jsou tyto dvě aplikace velice populární a hojně používané.

Web: http://www.ewg.org/foodnews/index.php

Aplikace: https://itunes.apple.com/ca/app/dirty-dozen/id312336368?mt=8

Co je to vlastně Environmental Working Group?
EWG je nezisková a nezávislá organizace věnující se ochraně lidského zdraví a životního prostředí. EWG vydala ročního průvodce / brožuru (Dirty Dozen, Clean Fifteen), aby pomohla lidem jíst zdravěji a snížit vystavění se pesticidů v potravinách. Vyzbrojeni EWG “průvodcem nakupujících“ miliony lidí se mohou rozhodnout pro konvenčně pěstované ovoce a zeleninu, které mají tendenci k nižším výsledkům testů na pesticidy. Pokud se ale rozhodnout pro konvenčně pěstované potraviny, u nichž test na pesticidy dopadl kriticky, mohou se rozhodnout pro Organic / Bio. Asi 65% z tisíců vzorků potravin analyzovaných americkou vládou byly testy pozitivní na pesticidy.

Dirty Dozen™ 2014 (Tucet Znečištěných)
EWG Dirty Dozen je list potravin, na kterém nalezneme jablka, jahody, hrozny, celer, broskve, špenát, sladkou papriku, importované nektarinky, okurku, cherry rajčata, importované hrachové lusky a brambory. U každé z výše uvedených potravin bylo naměřeno vysoké množství různých pesticidů a to nejen v poměru k ostatním potravinám. Tato kategorie byla také rozšířena o řadu Dirty Dozen Plus, která obsahuje potraviny, které obsahují stopové množství vysoce nebezpečných pesticidů. Listová zelenina – kale (kapusta, kadeřávek) a collard listovou zeleninu. Ostré chilli papričky nedosáhly až k hraničním kritériím, které by je zařadily do Dirty Dozen, ale velice často byly papričky kontaminované insekticidy, které jsou toxické (rakovinotvorné) pro lidský nerovový systém. EWG pak doporučuje lidem, kteří konzumují výše uvedené potraviny kupovat potraviny výhradně s označením Organic / Bio.

Významná zjištění:

 • Každý testovaný vzorek z importovaných nektarinek a 99% vzorků jablek byly pozitivní nejméně na jeden pesticid.
 • Průměrná brambora má více pesticidů v poměru na hmotnost než jakákoli jiná potravina.
 • Jeden vzorek hroznu obsahoval nejméně 15 pesticidů.
 • Jeden vzorek celeru, cherry rajčat a importovaného hrášku či jahod obsahoval nejméně 13 různých pesticidů.

Clean Fifteen™ (Čistých Patnáct)
EWG začalo s Clean 15 v roce 2014 – a jedná se na druhou stranu o list potravin, které jsou nejméně kontaminované pesticidy. Jedná se o avokádo, kukuřice, ananas, zelí, mražený sladký hrášek, cibule, chřest, mango, papaya, kiwi, lilek, grep, ananasový meloun, květák nebo sladká brambora (batata). U výše uvedených potravin bylo detekováno poměrně malé množství pesticidů.

Významná zjištění:

 • Avokado bylo nejčistší: asi pouze u 1% z testovaných avokád byl detekován pesticid
 • Asi u 89 % z testovaných ananasů, 82% kiwi, 80% papaye, 88% manga a 61% ananasových melounů nebyly nalezeny žádné pesticidy.
 • Ani u jednoho z testovaných Clean 15 nebyly nalezeny více jak 4 pesticidy.
 • Více pesticidů u uvedených Clean 15 je velice ojedinělé.
 • Pouze 5,5% vzorků z uvedených Clean 15 obsahovalo 2 a více pesticidy.
 • Asi u 89 % z testovaných ananasů, 82% kiwi, 80% papaye, 88% manga a 61% ananasových melounů nebyly nalezeny žádné pesticidy. A jaké je mé doporučení?
 • Dodržovat pravidla Dirty Dozen™ a The Clean Fifteen™
 • Pokus se pokud možno zjistit co nejvíce informací o lokálních výrobcích a farmářích
 • Kontroluj označení na etiketách (4 cifry – Ne – Organic, 5 cifer – Organic, 5 cifer začínající s číslicí 8 – geneticky modifikovaná potravina), v EU pak Bio logo nebo certifikace.
 • Podívej se na produkty ověřených společností jako

FreshBedýnky
VitalVibe
Lifefood
Country Life

Pokud vás více zajímá tato problematika a podrobnosti i v souvislosti s Evropou, níže jsou odkazy na články, které jsou rozepsané více do detailů.

http://www.ewg.org/release/european-food-regulators-warn-health-risks-pesticides-commonly-contaminate-many-us-fruits

http://www.pbs.org/wnet/need-to-know/health/the-dirty-dozen-and-clean-15-of-produce/616/

http://www.ewg.org/foodnews/index.php

http://permaculturenews.org/2013/04/22/stunning-difference-of-gm-from-Ne –gm-corn/

Použité zdroje:
http://www.ewg.org
http://www.pbs.org
http://permaculturenews.org
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz
http://biospotrebitel.cz/

A pamatuj si…buď v klidu a kup si Organic / Bio :-)

Comments

Komentáře

About Author

Rawman - Daniel
Rawman - Daniel