40: MAKOVÝ ZÁVIN – NEJVÍC MAKOVÝ!

MAKOVÝ ZÁVIN- NEJVÍC MAKOVÝ!

Makovec byl a vždycky bude oblíbený. Jenže, co si alespoň pamatuji, tak to vždycky vypadalo tak, že v makovém závinu bylo nejvíce těsta a máku velice málo. Můj závin je přesný opak. S mákem jsem opravdu nešetřila a makovec jsem pořádně napěchovala makovou náplní, co se tam jen vešlo!

Makový závin
Těsto:
150 g pohanky (nenaklíčená nebo naklíčená)
50 g lněného semínka (nejlépe zlaté)
50 g datlí
¼ čajové lžičky soli
50 g vody

Maková náplň:
200 g rozemletého máku
1 banán
50 g datlí
50 g vody
Med na doslazení (dle potřeby)

POSTUP:

Těsto
Na přípravu těsta použijeme pohanku, která může být naklíčená nebo nenaklíčená. Hlavně musí být suchá, aby se dala rozemlít na prášek. Rozemletou pohanku a rozemleté lněné semínko smícháme se solí a dáme stranou. Do mixéru dáme datle s vodou a rozmixujeme. Vzniklou datlovou směs přidáme k suchým ingrediencím a vypracujeme těsto. Pokud je těsto příliš suché přidáme vodu dle potřeby.

Maková náplň
Do misky dáme rozemletý mák. Banán, datle a vodu vložíme do mixéru, mixujeme dohladka. Vzniklou směs přidáme k máku a promícháme. Makovou náplň je možné dosladit medem, pokud si přejeme mít makovec sladší.

Na pracovní plochu si položíme potravinářskou fólii, na kterou položíme těsto. Vezmeme druhou potravinářskou fólii, kterou položíme na těsto a válečkem vyválíme placku na závin. Když máme placku vyválenou, sejmeme vrchní potravinářskou fólii a na těsto dáme makovou náplň, kterou rozetřeme po celé ploše těsta s tím, že u okrajů vždy necháme kousek bez náplně a na konci (tj. směrem, kde budeme točit) necháme větší kousek bez náplně. S pomocí fólie závin zamotáme a necháme ho odpočinout přes noc v ledničce, aby se lépe spojil a snadno se krájel.

Comments

Komentáře

About Author

Rawoman - Andrea